Vodní mlýn Wesselsky


Nově zrekonstruovaný vodní mlýn leží na pravém břehu řeky Odry, ve vesnici Odry - Loučky. Náhon k němu vede až z Jakubčovic nad Odrou.

Návštěvu mlýna je nutné domluvit předem s majitelkou paní Královou. Mlýn je otevřen celoročně. V ceně vstupného je výklad k historii mlýna i rodu mlynářů a prohlídka venkovního areálu mlýna, ve kterém se nachází mlýnský náhon s vodním kolem, stodola spojená transmisí s mlýnem, nádvoří s chlévy a kůlnami, výměnek a další objekty. Samozřejmě si prohlédnete samotný mlýn s výkladem k jednotlivým zařízením mlýnské technologie.


Koupaliště Odry

Navštivte krásně upravený areál městského koupaliště v nedalekých Odrách pro příjemné strávení

horkých letních dnů.



Zámek ve Fulneku

Barokní zámek ve Fulneku byl nejprve mohutný gotický hrad, který ve 13. století vybudovali páni z Kravař. Areál tvoří dva objekty - Horní zámek a mladší, tzv. Dolní zámek.

V roce 1633 zvýšen o 3. patro a v letech 1642-1643 a 1645-1650 obsazen Švédy. V 2. polovině 17. století opraven a pravděpodobně tehdy při hradbě v předhradí postaveny budovy dnešního dolního zámku. Roku 1801 vyhořel a po válce sloužil armádě jako sklad.
Zdevastovanou památku začal před několika lety opravovat nový majitel a zámek bude sloužit jako hotel a ubytování pro seniory. Zámecká zahrada se stává stále oblíbenějším cílem snoubenců a nový majitel o zahradu pečuje a zvelebuje.


 

Památník J. A. Komenského

Památník J. A. Komenského ve Fulneku se nachází v budově bývalého českobratrského sboru (národní kulturní památka).

Památník Jana Ámose Komenského ve Fulneku, v němž učitel národů žil a působil, byl otevřen v roce 1954. V expozici jsou představeny dějiny církve Jednoty bratrské, život a dílo Komenského jako učitele, kněze, spisovatele a kartografa.

Otevírací doba: duben - říjen denně mimo pondělí

Naučná stezka Stříbrný chodník

Název naučné stezky Stříbrný chodník inspirovala historická těžba stříbrné rudy, galenitu, na úbočí Pohořského kopce, v okolí současných zastavení č. 9 a 10. Naučnou stezku zřídili ochránci přírody z Oder (ZO ČSOP event. č. 70/13) v roce 2000 díky dotaci MŽP, Města Oder, Okresního úřadu Nový Jičín a dalších sponzorů. Slavnostně byla otevřena dne 24. 3. 2001, v roce 2014 byla předána městu Odry. Došlo k opravám konstrukcí několika zastavení, výměně textů a prodloužení k nově postavené rozhledně v obci Pohoř.

Naučná stezka seznamuje návštěvníky s historií těžby stříbronosných rud, vlastivědou a přírodními poměry v místě vyústění Oderské kotliny do Moravské brány. Není vhodná pro osoby se sníženou pohyblivostí ani pro cyklisty, nedoporučujeme ji procházet v opačném směru a chůze po ní je na vlastní nebezpečí. Protože naučná stezka vede běžně obhospodařovanými lesy, protíná dvakrát silnici a jednou železniční trať, je nutno dbát na svou bezpečnost. Trasa naučné stezky je v terénu vyznačena normalizovaným značením - bílým čtvercem se zelenou úhlopříčkou. Procházka naučnou stezkou se dá zvládnout za odpoledne. Pokud se však budete chtít alespoň zběžně seznámit s informacemi na 16 tabulích, doporučujeme vyhradit si na vycházku celý den.

K úvodní tabuli se dostanete od železničního nebo autobusového nádraží v Odrách po modré turistické značce (po Pohořské ulici a od železničního přejezdu podél žel. tratě ke "Spurnému"), první polovina stezky modrou turistickou trasu kopíruje. Naučná stezka vede většinou po nezpevněných lesních cestách, po hrázích rybníků, ale i po neupravených pěšinách, proto je třeba se na to patřičně vybavit. Výškový profil trasy je součástí mapy. Zjištěné závady nebo jakékoliv připomínky můžete sdělit Městskému informačnímu centru v Odrách.

Rozhledna Pohoř

Rozhledna se nachází u vesnice Pohoř, místní části města Oder. Stavba započala v květnu 2014 a byla ukončena v září 2014.

Město Odry, které bylo při rozhodování o záměru vedeno snahou zatraktivnit město a zárověň připomenout jeho historické kořeny. Proto se při návrhu vzhledu rozhledny nechalo inspirovat strážní věží, kterou má ve svém znaku a na praporu.
Rozhledna má 64 schodů a je vysoká přes 15 metrů. Vyhlídková plošina se nachází ve výšce 13 metrů a jsou z ní vidět přes Moravskou bránu Moravskoslezské Beskydy. druhým směrem také Hrubý a Nízký Jeseník. Při dobré viditelnosti jsou vidět vrcholy Pradědu (1491 m n. m.) a Lysé hory (1323 m n. m.).
Rozhledna je přístupná zdarma denně bez omezení a na vlastní nebezpečí.


 

Hrad Starý Jičín

Zřícenina ranně gotického hradu z počátku 13. století. Hrad Starý Jičín Vám nabízí nejen bohatou historii, ale i nespočet kulturních akcí pro malé i velké návštěvníky. Vystoupáte-li pohodlnou cestou až na Starojický kopec, budete odměněni úžasnými panoramaty s výhledem do širokého okolí. Přístupová cesta k hradu je pohodlná, asfaltová, avšak pouze pro pěší a cyklisty.


Vodní nádrž Kružberk

Obec Kružberk se rozkládá severozápadním směrem od města Vítkov v údolí tvořeném řekou Moravicí. Západním směrem nedaleko obce byla vybudovaná stejnojmenná vodní nádrž Kružberk. Tato vodní nádrž byla vystavěna v roce 1948 až 1955 a původně sloužila k zásobování ostravského průmyslu a v důsledku rostoucí potřeby pitné vody byl změněn její původní účel a dnes je využívaná jako zásobárna pitné vody. Obec leží u jihozápadního okraje Přírodního parku Moravice a je obklopena rozlehlými lesy. Kružberk je pro svou polohu rekreační obcí, v jejímž okolí najdeme řadu chat a rekreačních chalup. Součástí Kružberku je osada Staré Lublice. Kružberk je vyhledávaným cílem horolezců. Jihozápadně od obce a nedaleko přehrady je cvičná horolezecká skála, na které je několik lezeckých cest s různým stupněm obtížnosti. Zdejší skály se skládají ze tří částí a to Žabí kůň, Hlavní masiv a Rozlámaná. Skály jsou tvořeny břidlicemi s řadou přechodových struktur. Kolem jižního okraje obce prochází cyklistická stezka, po které podél toku Moravice dojedeme do Opavy. Obcí prochází červená turistická značka a nedaleko kostela je výchozí bod zelené trasy. Po zelené se vydáme severním směrem k železniční stanici v obci Mladecko. Jihozápadním směrem z Kružberka se vydáme kolem vodní nádrže do města Budišov nad Budišovkou. Severovýchodním směrem z obce nás červená dovede přes Jánské Lázně a stále podél toku řeky Moravice do Hradce nad Moravicí.


Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky